W czwartek 16 października w pracowni plastyczno-ceramicznej Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury dzieci ze szkół podstawowych pod okiem instruktorki KOK Beaty Ulbrych tworzyły różne formy z gliny. Warsztaty ceramiczne zostały zorganizowane w ramach 19 Festiwalu Dziecięcego o Tematyce Ekologicznej Krotoszyn 2014. Prace, które powstały podczas warsztatów zostały pokazane w Kinie 3D Przedwiośnie podczas odbywającego się w dniach 13-14 listopada festiwalu. Fotorelacja z pierwszej części warsztatów. W czwartek 23 października odbyła się druga część warsztatów tym razem dla grupy gimnazjalistów. Fotorelację z tych zajęć również można zobaczyć w galerii.
Wyniki dwóch konkursów plastycznych odbywających się w ramach 19 Festiwalu Dziecięcego o Tematyce Ekologicznej Krotoszyn 2014. Jury zebrało się w poniedziałek 3 listopada o godz. 13.00 w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury i wybrało prace nagrodzone i wyróżnione. W skład jury w tym roku weszli: przewodniczący - Paweł Mizera, członkinie - Magdalena Minta i Beata Ulbrych.
Jury po obejrzeniu 620 prac nadesłanych na dwa konkursy plastyczne: „Owady - milion gatunków” oraz „Chrońmy las - projekt plakatu” postanowiło nagrodzić 29 prac oraz wyróżnić 30 prac w trzech kategoriach wiekowych. W załączniku poniżej znajduje się protokół jury, w którym znajdą Państwo listę dzieci nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach. W galerii natomiast fotorelacja z przebiegu obrad jury.
Dziękujemy za tak liczne uczestnictwo w konkursach plastycznych (około 200 nadesłanych prac więcej niż w roku ubiegłym). Niestety nie wszystkie prace mogliśmy nagrodzić. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym.
Wernisaż wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac, wręczenie nagród i spotkanie z jurorami odbyło się w czwartek 13 listopada o godz. 17.00 w holu Kina 3D Przedwiośnie. Wystawa trwała do końca listopada.
Oficjalnie wyniki wszystkich konkursów odbywających się w ramach 19 Festiwalu Dziecięcego o Tematyce Ekologicznej Krotoszyn 2014. W załącznikach protokoły jury konkursów plastycznych, rozstrzygnięcie 23. edycji Konkursu Wiedzy o Lesie "Chrońmy las" oraz werdykt jury konkursu na przedstawienie teatralne. Zapraszamy również do obejrzenia relacji fotograficznych z wydarzeń festiwalowych oraz materiału video z konkursu CHROŃMY LAS, przygotowanego przez Pana Franciszka Kurzawę.
W przerwie obrad jury podczas piątkowych prezentacji przedstawień teatralnych widzowie obejrzeli na scenie kina show teatralno-ekologiczne "W poszukiwaniu Leśnego Szumu" w wykonaniu Teatru Marionetka z Krakowa.
O SPEKTAKLU SŁÓW KILKA ...
Dawno, dawno temu…, a może wcale nie tak dawno, w starym, ale pięknym lesie zdarzyło się coś, co zaniepokoiło i zasmuciło wszystkich jego mieszkańców. Ktoś ukradkiem pod osłoną nocy zaśmiecił najpiękniejszą część lasu. A własnie w tym miejscu zamieszkiwał mrukliwy, ale mimo to bardzo sympatyczny Borsuk Grzegorz. Tego dnia obudził się wyjątkowo wcześnie zaniepokojony dziwnym i nieprzyjemnym zapachem. To był zapach śmieci, które zasypały cały jego dom. Dużo czasu zajęło mu wydostanie się spod tej sterty śmieci. A gdy już stanął na równe nogi i lekko się przeciągnął, stwierdził, że w całym lesie zapanowała niesłychana cisza. Okazało się, że z powodu ogromnego zanieczyszczenia lasu odgłosy, które go na stałe zamieszkiwały, takie jak: stukot dzięcioła czy kukanie kukułki, bardzo się wystraszyły i pochowały między śmieciami. Natomiast Leśny Szum uciekł do pobliskiego miasta, gdzie zamienił się w nieznośny szum ulicy. Borsuk Grzegorz nie czekał długo i wraz ze swoją przyjaciółką Poziomką postanowił odnależć i wydostać dźwięki spomiędzy śmieci, a Szum nakłonić do powrotu do lasu. Naszym bohaterom pomogła w tym Pani Mądra Książka – mieszkanka biblioteki, która znajdowała się w znanym nam już miasteczku.
Kiedy wszystkie leśne odgłosy wróciły do swojego miejsca zamieszkania nastąpiło wielkie sprzątanie lasu ze śmieci. Najpierw je jednak należało posegregować. Temu zadaniu trudno było sprostać, dlatego bohaterowie poprosili o pomoc dzieci z publiczności. Jak każda bajka, również i ta kończy się szczęśliwie. A dodatkowo posiada ekologiczny morał.
Spektakl „W poszukiwaniu Leśnego Szumu” porusza tematykę segregacji odpadów, dzikich wysypisk, zanieczyszczenia lasów, ochrony dzikich zwierząt oraz szkodliwego wpływu hałasu. Jest pełen uśmiechu i ekologicznej, wspólnej zabawy z dziećmi.
Reżyseria: Aleksandra Kowalczyk. Występują: Justyna Baran, Janusz Baran, Radosław Ogrodnik. Czas trwania: 60 minut
Organizatorem festiwalu jest Krotoszyński Ośrodek Kultury.
Współpraca i pomoc finansowa:
Związek Gmin Zlewni Górnej Baryczy,
Nadleśnictwo Krotoszyn,
Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.
19 Festiwal Dziecięcy o Tematyce Ekologicznej Krotoszyn 2014 dofinansowano ze środków
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.